Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR


Sürdürülebilir Yaşama ve Permakültüre Giriş Kursu (2 gün)

 


Bu kursla hayal ettiğiniz doğal ve sürdürülebilir yaşamın nasıl gerçek olabileceğini göreceksiniz; tecrübe edeceksiniz!

Permakültüre giriş kursu

Dünyanın sınırları var. Sınırlı bir ortamda üstel artışla çoğalmaya ve kaynakları tüketmeye devam etmek sürdürülebilir değildir -- kısıtlı kaynaklar tükenir, kirletilir, yerel ekosistemlerin denge ve döngüleri bozulur ve nihayetinde çöküş yaşanır.

İnsanoğlunun sürdürülemez yaşam tarzı nedeniyle dünyanın her yerinde, hem doğada hem de toplumlarda gerilimler artıyor. Oluşan sorunların temel kaynaklarını anlamak ve bunlara çözüm bulmak yerine semptomları çözmeye odaklı bir sistem mevcut ve bu nedenle aksine sorunlar daha da yığılıyor. Bugünün sorunlarını sonraki nesillere aktararak çocuklarımızın geleceğini karartıyoruz.

Çocuklarımıza, doğduğumuz topraklara karşı sorumluluğumuz var. Doğanın bir parçası olduğumuzu farkederek; doğanın işleyişini, dilini öğrenerek, doğanın bereketini sürdürecek, gelecek nesillere aktaracak şekilde yaşamayı öğrenmek zorundayız. Problem olmaktan çıkıp çözüm olabiliriz. Bireysel olarak kendi hayatımızı dönüştürebiliriz ve başkalarına örnek olabiliriz. Eğer çok sayıda kişi dönüşmeye başlarsa, kolektif dönüşüm ihtimali de artabilir.

Permakültür, bilinçli olarak, doğal ekosistemlerdeki gibi çeşitliliğe, denge ve dirence sahip ve tarımsal anlamda bereketli ekosistemler tasarlama ve sürdürebilme çalışmalarıdır. Arazi ve insanların ahenk içinde var olması; gıda, enerji, barınma gibi insan temel ihtiyaçlarının sürdürülebilir ve etik bir şekilde karşılanması hedeflenir.

Kentte balkonda veya çatıda kendi doğal gıda bahçenizi oluşturmaktan, topluluk bahçeleri kurmaya, sürdürülebilir yaşam alanları tasarımına, temiz enerji, doğal yapılar, geri dönüşüme kadar geniş bir yelpazede; gücümüzün yettiğince, hem birey hem de topluluk olarak yapabileceklerimizi anlatıyoruz, örnekler sunuyoruz.

‘Belki dünyayı değiştiremem ama kendi hayatımı dönüştürebilirim.’ Ve dönüşüm öğrenmekle başlar. İşte bu kursta öğreneceklerimiz:

 • Dünyanın doğal işleyişleri açısından genel gidişat ve iklim değişikliği.
 • Doğada insan etkisi.
 • Sürdürülebilirlik tanımı.
 • Permakültürle sürdürülebilir yaşam alanları tasarım aşamaları.
 • Yapabileceklerimiz: balkonda-geniş alanda bahçecilik, topluluk bahçeleri.
 • Kendi doğal ve temiz gıdamızı yetiştirme.
 • Temiz enerji üretimi.
 • Doğal yapılar.
 • Geri dönüşüm.
 • Toprağı bereketlendirme.
 • Su Tutma. Gıda ormanı oluşturma. Bozkırları, çölleri yeşillendirme. İklim değişimini önleme.


Bursa’nın Osmangazi ilçesi, Keles yolu üzeri, Doğancı Baraj Gölü’ne bakan kuzey yamacındaki Belen Tepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği’nde düzenlenecek olan 14 saatlik bu kurs sırasında çiftlikte gerçekleştirilmiş çalışmaları da yerinde gözlemleyebileceksiniz: su tutma hendekleri, toprak zenginleştirme, gıda ormanı, bitki loncaları, su tutma yöntemleri, solucan gübresi, atık suların geri dönüşümü, temiz enerji, doğal yapılar, bitki göletleri, v.b.

Bu Kursu Neden Belentepe Çiftliği'nde Almalı?

Belentepe Çiftliği permakültürü birçok yönüyle tanıyabileceğiniz, sadece Türkiye'de değil, dünyadaki sınırlı sayıdaki örneklerden biridir. Sitemizdeki uğraşlar bölümünde birçok permakültür çalışmalarımız hakkında ön bilgi alabilirsiniz. Daha henüz çiftlik 2012 yılında faaliyete geçmiş olmasına rağmen şimdiden dikkat çekmeye başlamıştır. Yurt içinden ve yurt dışından çiftliğimizde permakültürü deneyimlemek üzere gönüllü ve stajyerler gelmektedir.

Kursiyerler teorik bilgilerin yanında çiftlikteki gerçek hayat uygulamalarını da görme imkanı bulurlar. Konuklarımızın çiftlikte geçirdikleri sürenin mümkün olabildiğince keyifli olmasına da özen gösteririz. Çiftliğimizin ürünlerinden yaptığımız lezzetli yemekleri, içecekleri tatma; akşam kamp ateşi önünde sohbet, hep birlikte canlı müzik yapılır.

Kurs Programı:
Cumartesi

 • 9:00 – 10:30 Tanışma, Belen Tepe başlangıcı ve gelişimi hakkında bilgiler
 • 10:45 – 12:30 Neden Permakültür, Sürdürülebilirlik ve insanlığın sürdürülemez yolu.
 • -Öğle yemeği -
 • 13:30 – 15:00 Permakültür nedir, etik ilkeleri, tasarım prensipleri ve içeriği
 • 15:30 – 17:00 Permakültür bahçesi, Belen Tepe permakültür tasarım ve uygulama aşamaları
 • 17:00 – 18:00 Çiftlikte gezi (gerçekleştirilmiş çalışmaların yerinde anlatılması: su tutma hendekleri, toprak zenginleştirme, gıda ormanı, bitki loncaları, su tutma yöntemleri, solucan gübresi, atık suların geri dönüşümü, temiz enerji, doğal yapılar, bitki göletleri, v.b.)
Pazar
 • 9:00 – 12:30 Permakültür çalışma alanlarına genel bakış: toprak, su, temiz enerji, doğal yapılar, doğal gıda üretimi, gıda ormanı
 • -Öğle yemeği -
 • 13:30 – 17:00 Bahçecilik – kompost gübre, malç, bitkiler, doğal ilaçlar v.b.
 • 17:00 – 18:00 Soru – cevap / sohbet

 

Yiyecekler:
2 gün sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri ve ikramları da içerir.

Konaklama:

 • 2 şer kişilik banyo tuvaletli 4 adet odamız vardır.
 • Kubbede 3 kişi konaklayabilir. Kubbe yanındaki ortak banyo tuvaletler kullanılır.
 • Misafirhanelerimizde ise toplam 8 kişi konaklayabilir. Misafirhane yanındaki ortak banyo tuvaletler kullanılır.

 

Eğitmen: Taner Aksel

1968 doğumlu. Istanbul Robert Kolej 1987 mezunu. 1991’de İ.T.Ü. inşaat mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1991-1993 yılları arasında ABD’de Ohio eyaleti Cincinnati Üniversitesi’nde ‘İnşaat Yapılarının Deprem Davranışının Tespiti’ üzerine yüksek lisans yaptı. 1994’te Türkiye’ye döndü ve kendi firmasını kurarak inşaat mühendisliği alanında yazılım geliştirme, eğitim, danışmanık hizmetleri verdi. 2008’deki küresel ekonomik krize yol açan insan davranışı ile yapıların deprem davranışı arasında benzerlikler bulunca iki yıl süren bir araştırma sonucunda, özellikle iklim değişikliğine dikkat çekmek üzere ‘Kritik Eşik’ kitabını yazdı.

2010’da Bill Mollison’dan permakültür eğitimi alarak ‘Permakültür Tasarım Sertifikası’ sahibi oldu. Permakültür prensiplerini uygulayarak önce İstanbul Beykoz’daki evinin bahçesini doğal yöntemlerle kendi gıdasını üreten ve daha verimli bir şekle dönüştürdü. Ardından Bursa Uludağ’daki 14 dönümlük arazisinin permakültür tasarımını gerçekleştirdi ve Belentepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği’ni kurdu. Belentepe Çiftliği bir laboratuvar ve örnek uygulama alanı oldu. Her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kurs-atölye, kamplarla sürdürülebilir yaşam anlatılmaktadır. Bu çalışmalar medyanın da ilgisini çekmiş, belgesel, dergi, radyo konuları olmaya devam etmektedir.

Güneş ve rüzgardan elektrik üretimi, ısı pompaları ile toprağın ısısını kullanarak binaların ısıtılması/soğutulması, atık sıvı yağların araçlarda yakıt olarak kullanılması, depreme dayanıklı yapıların tasarımı - özellikle jeodezik kubbe yapılar, doğal yapı malzemeleri, pasif solar yapı tasarımı v.b. de uzmanlık alanları içindedir. ‘Temiz gıdaya erişim grubu’nun da içindedir.

 

Kursiyerlerden birkaçının kurs hakkındaki görüşleri:

Permakultur Tasarım eğitimi sayesinde içten içe hissettiğim küresel problemlerin açılımları ve kaynaklarını öğrendim. Dünya kaynaklarını vahşice tüketiyor hala sadece cebimize girecek parayi düşünüyoruz.  Tüketime ve bireysellige odaklı yaşamin sonuçları ile yuzlesiyoruz.

Bu kurs ile yepyeni bir anlayış kazandım. Hep elimi taşın altına koymak istesem de tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyordum.  İşte Permakültür Tasarım eğitimi size tam olarak ne yapmanız gerektiğini öğretecek. Unuttuğumuz şeyleri tekrar öğrenmek için Taner Aksel gibi işi pratiğe dökmuş bir "Permakültür mühendisinin" ve "Kenar insanının" ezber bilgi değil de yaşadığı tecrübeleri  sunduğu bu fırsatı lütfen Kaçırmayın.

Nihan Gencer

Şimdiye kadar  aldığım eğitimler içerisinde en sonuncusu  Permakültür eğitimi en iyisi ve tamamlayıcısı oldu. Öğretmenin en iyi yolunun  "örnek olmak" olduğu bir eğitim oldu. Hocamız  "Taner Aksel" in  sayesinde Permakultürü canlı yaşadık ve artık  doğa yasalarına karşı gelerek bozulmuş dengeleri  nasıl onarabileceğimi,  yaşamın olamayacağı bir yerde doğayı bütüncül bir yaklaşımla nasıl canlandırabileceğimi ve bunun sayesinde tüketen insandan kendine yeterli,  ihtiyaçlarını doğal yollarla temin eden  zararsız insana nasıl dönüşebileceğimi, bunun sonucu olarak nasıl sağlıklı ve mutlu  olabileceğimi biliyorum. 

Sevgi ve en içten samimiyet ve coşku ile gerçekleşen bu eğitimi dilerim herkes alır ve büyük değişimler gerçekleştiririz.  En başta güzel şehrimiz Bursa kendi yeterli yeryüzü cenneti olur. Problem çözümdür'ü kursda öğrendiğimiz gibi hayatıma geçiriyorum. Mutluyum, sevgilerimi ve en güzel düşüncelerimi gönderiyorum.

Havva Feray Erdemir

Teşekkürler... Sizlerle eğitimle ilgili hikayemi ve duygularımı paylaşmak istiyorum. Insan hayatında belirli yaşlar vardır. Beklenen o yaşlara geldiğinde heyecan duyar. Okula başladığımız 7 yaşımız, 13 yaşımız, 18 yaşımız gibi. Yaşımız ilerledikçe bu 35 yaş yolun yarısı, 40'lı, 50'li yaşlarımız gibi yaş aldıkça yaşadıklarını yaptıklarını sorguladığın yaşlar. Bende tam doğum günüm öncesinde Taner Bey'in paylaşımı ile Osmangazi belediyesi ile düzenlediği PDC eğitimini öğrendim. Eller havada türü bir doğum günü kutlaması benim için anlamlı olmazdı. Bulunmaz bir 50 yaş hediyesi karşımdaydı. Görev aldığım STK'daki bu tarihler için planladığımız katılmam gereken etkinlikler vardı. Kabul edildiğim takdirde herşeyi iptal etmeye karar verdim. Eğitim Başvuru formumu doldurdum. Yine İstanbul'da Bahçe , bahçıvanlık üzerine eğitim aldığımız kursta 15 gün öncesi tanıştığım , evinin çatı katı küvetinde büyüttüğü tavuklarını, ördeklerini, toprakla, doğayla, gelecekle ilgili hayallerini dinlediğim arkadaşım Gülfidan'a da bildiğim kadarıyla Permakültürü anlattım. Tam sana uygun bir eğitim, katılmalısın dedim ve başvuru formunu heyecanla doldurduk. Zeynep Hanım'ın eğitime kabul onayı vermesi, birbirimizi mutlulukla aramamız, Bursa'ya gelişimiz, bize yardımcı olan, tanıdığımız insanlar, aldığımız eğitim hepsi ayrı bir deneyim oldu. Ben kursiyerlerinizi hep, toprağa ektiğiniz tohumlar olarak düşündüm. Yaşadığımız dünyaya bakış açımızı değiştiren, sorumluluklarımızın farkında olmamızı sağlayan, dayanışmayı, beraber çalışmayı sağlayan eğitim sonrasında , edindiğim bilgileri uygulamak, deneyimlerimi çevremle paylaşmak arzusu içerisindeyim. Bunu gerçekleştirebilirsem bizlere verilen bu emeği kendi adıma haketmiş olarak sayacağım. Sağolun Yolunuz hep açık olsun.

Emel Devin

 Ekoyerleşkeler

               

dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü, No 113 Uludağ/Bursa    Tel: +90(532)614 99 43    E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel