Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR


Sürdürülebilir Yaşama,

Doğal Bahçeciliğe ve Permakültüre Giriş Kursu

9-10 Aralık 2017, İstanbul, Kadıköy, Kozyatağı

Permakültüre giriş kursu

Dünyanın sınırları var. Sınırlı bir ortamda üstel artışla çoğalmaya ve kaynakları tüketmeye devam etmek sürdürülebilir değildir -- kısıtlı kaynaklar tükenir, kirletilir, yerel ekosistemlerin denge ve döngüleri bozulur ve nihayetinde çöküş yaşanır.

İnsanoğlunun sürdürülemez yaşam tarzı nedeniyle dünyanın her yerinde, hem doğada hem de toplumlarda gerilimler artıyor. Oluşan sorunların temel kaynaklarını anlamak ve bunlara çözüm bulmak yerine semptomları çözmeye odaklı bir sistem mevcut ve bu nedenle aksine sorunlar daha da yığılıyor. Bugünün sorunlarını sonraki nesillere aktararak çocuklarımızın geleceğini karartıyoruz.

Çocuklarımıza, doğduğumuz topraklara karşı sorumluluğumuz var. Doğanın bir parçası olduğumuzu farkederek; doğanın işleyişini, dilini öğrenerek, doğanın bereketini sürdürecek, gelecek nesillere aktaracak şekilde yaşamayı öğrenmek zorundayız. Problem olmaktan çıkıp çözüm olabiliriz. Bireysel olarak kendi hayatımızı dönüştürebiliriz ve başkalarına örnek olabiliriz. Eğer çok sayıda kişi dönüşmeye başlarsa, kolektif dönüşüm ihtimali de artabilir.

Kentte balkonda veya çatıda kendi doğal gıda bahçenizi oluşturmaktan, topluluk bahçeleri kurmaya, sürdürülebilir yaşam alanları tasarımına, temiz enerji, doğal yapılar, geri dönüşüme kadar geniş bir yelpazede; gücümüzün yettiğince, hem birey hem de topluluk olarak yapabileceklerimizi anlatıyoruz, örnekler sunuyoruz.

‘Belki dünyayı değiştiremem ama kendi hayatımı dönüştürebilirim.’ Ve dönüşüm öğrenmekle başlar. İşte bu kursta öğreneceklerimiz:

 • Dünyanın doğal işleyişleri açısından genel gidişat ve iklim değişikliği
 • Doğada insan etkisi
 • Sürdürülebilirlik tanımı
 • Permakültürle sürdürülebilir yaşam alanları tasarım aşamaları
 • Yapabileceklerimiz: balkonda-geniş alanda bahçecilik, topluluk bahçeleri
 • Canlı, bereketli toprak elde etme
 • Doğal Bahçecilik: kendi doğal ve temiz gıdamızı yetiştirme

Öylesine önemli ve doğru bir iş yapıyoruz ki, gün geçtikçe önemi daha da anlaşılacak. Erişebileceğimize, birlikte yapabileceklerimize odaklanıyoruz; başarılı örnekler oluşturmaya çaba gösteriyoruz. Kentte beton üzerinde sandıklarda, kırsalda canlandırdığımız topraklarda doğal gıda üretiyoruz. Okullarda bahçeler kuruyoruz, yerel belediyelerle işbirliği içinde topluluk bahçeleri kuruyoruz, kırsalda köylere, çiftliklere yardıma gidiyoruz.

15-18 yaş arası gençler onca ders yoğunluğu, sosyal/kültürel uğraşları yanında özveriyle bahçecilik yapıyorlar. Neden? Çünkü bahçecilik, sürdürülebilir yaşama doğru ilk ve en önemli adımdır. Kentte balkonda bile bahçecilik yapılabilir. Kendi doğal gıdanın bir kısmını yetiştirebilmek önemli bir başlangıçtır:

 • Temiz, doğal gıdaya erişim en temel insan hakkı olması gerektiği halde artık özellikle şehirlerde temiz gıdaya erişim çok zorlaştı. 'Gittikçe artan insan nüfusunun yarısından çoğu şehirlerde yaşıyor ve bunca insanı ancak endüstriyel tarımla besleyebiliriz' diye bir algı yerleştirildi. Marketlerde 'iyi tarım ürünleri' görüyoruz ve bunun iyi birşey olduğunu sanıyoruz; oysa ki sadece toprağa ve bitkilere belli sınırlarda kimyasal gübre, kimyasal ilaç atılmasıdır iyi tarım dedikleri. Çünkü ne yazık ki bilinçsizce, aşırı miktarlarda zehir de atılıyor çoğu zaman toprağa, bitkilere.
 • Oysa sürekli kimyasal gübre, kimyasal ilaç atılan toprak kısa zamanda canlılığını, bereketini kaybeder. Evet ürün vermeye devam eder ama ne besin değeri kalmıştır, ne lezzeti, ne şifası...
 • Toprak yaşam kaynağımızdır ama ne yazık ki değerini bilmiyoruz. Ülkemizin ve dünyanın en önemli meselelerinin başında toprak kaybı geliyor - dünya çapında canlı üst toprağın üçte birini kaybettik.
 • Toprağı tanımak, değerini, önemini farketmek için bahçecilik yaparız. Toprağı canlandırmayı öğreniriz.
 • Canlı toprakta doğal yöntemlerle kendi doğal gıdamızı üretmeyi öğreniriz. Kimyasallar olmadan da gıda üretmenin mümkün olduğunu görürüz. Hem de ürettiğimiz gıdalar lezzetlidir, şifadır.
 • Kendi doğal gıda gıdamızı üretme bilgi ve becerisine sahip olmak çok önemlidir - zor zamanlarda bize fayda sağlayacaktır.
 • Toprağı, bitki yetiştirmeyi öğrendikçe doğanın dilini anlamaya başlarız, insan olarak doğadaki yerimizi farketmeye başlarız.
 • Topraklanmak, bahçecilik işleri sırasında hareket etmek hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımıza faydalıdır.
 • Hep birlikte bahçecilik çalışmaları yaparken yardımlaşmayı, paylaşmayı, topluluk olarak iş yapabilmeyi tecrübe ederiz.

4 yıl önce Robert Kolej coğrafya hocalarının gayretleri ile İstanbul'da bazı okullarda bahçecilik çalışmaları başladı, permakültür kulüpleri kuruldu. Zaman içinde hem İstanbul'dan hem de başka şehirlerden okullarda benzer çalışmalar başladı ve artan sayıda okul bu çalışmaların içine girme isteğini bildiriyor. Bazı okullar yerel belediyelerle işbirliğine girdi ve belediyelerin park alanlarında 'topluluk bahçeleri' kurulmaya başladı. Topluluk bahçesi, vakfedilen bir toprak üzerinde yerelde yaşayan bir grup insanın hep birlikte kendi doğal gıdalarını yetiştirmek üzere organize olmaları ve bahçecilik yapmalarıdır. Ana okulu öğrencilerinden emekli amca, teyzelere kadar herkes bu çalışmalara katılabilir. Ancak bahçeciliği öğrenmek gerekir.

Bu kursu özellikle bu çalışmaları yürütmek isteyenler için tasarladık. Etkili bahçecilik yöntemlerini kursta anlattıktan sonra, hızla kendi bahçelerinizde tecrübe kazanmanızı ve kendi gıdanızı yetiştirmeye başlamanızı hedefliyoruz.

 

 

Kurs Mekanı:

İstanbul, Kadıköy

Kozyatağı Belediye Meclis Binası
(Kozzy Alışveriş Merkezi yanında, Şakacı Sokak üzerinde)
Toplantı A Salonu

Kurs Programı:

Cumartesi

 • 9:30 – 10:30 Tanışma
 • 10:45 – 12:30 Neden Permakültür, Sürdürülebilirlik ve insanlığın sürdürülemez yolu.
 • -Öğle yemeği -
 • 13:30 – 15:00 Permakültür nedir, etik ilkeleri, tasarım prensipleri ve içeriği
 • 15:30 – 17:00 Başarılı örnekler: bahçeler, ekoparklar, çiftlikler...
 • 17:00 – 18:00 Soru-Cevap
Pazar
 • 9:00 – 12:30 Permakültür çalışma alanlarına genel bakış: toprak, su, temiz enerji, doğal yapılar, doğal gıda üretimi, gıda ormanı
 • -Öğle yemeği -
 • 13:30 – 17:00 Bahçecilik – kompost gübre, malç, bitkiler, doğal ilaçlar v.b.
 • 17:00 – 18:00 Soru – cevap / sohbet

Ücret:

 • 2 gün, toplam 12 saat ders, dersler arası çay/kahve/kurabiye ikramları dahil 450 TL'dir.
 • Öğrenci, öğretmen ve topluluk bahçelerinde çalışan gönüllüler için 300 TL'dir.

Kurs ücretinin bir kısmı ortak projelerin finansmanında, bahçelerin ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacaktır.

Kurs başlangıç tarihinden 7 gün öncesine kadarki rezervasyon iptallerinde yatırılmış para geri iade edilir. Son 7 gün içindeki rezervasyon iptallerinde yatırılmış tutarın yarısı geri iade edilir.

Kurs Kontenjanı:
30 kişi ile sınırlıdır. İlk kayıt verip, önceden Banka hesabımıza ödemesini yapanlara öncelik verilecektir.

Banka bilgileri:

Garanti Bankası, Bursa Nilüfer Şubesi,
Taner Aksel hesabı:
IBAN NO: TR16 0006 2000 4860 0006 6961 44

 

 

Eğitmen: Taner Aksel

1968 doğumlu. Istanbul Robert Kolej 1987 mezunu. 1991’de İ.T.Ü. inşaat mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1991-1993 yılları arasında ABD’de Ohio eyaleti Cincinnati Üniversitesi’nde ‘İnşaat Yapılarının Deprem Davranışının Tespiti’ üzerine yüksek lisans yaptı. 1994’te Türkiye’ye döndü ve kendi firmasını kurarak inşaat mühendisliği alanında yazılım geliştirme, eğitim, danışmanık hizmetleri verdi. 2008’deki küresel ekonomik krize yol açan insan davranışı ile yapıların deprem davranışı arasında benzerlikler bulunca iki yıl süren bir araştırma sonucunda, özellikle iklim değişikliğine dikkat çekmek üzere ‘Kritik Eşik’ kitabını yazdı.

2010’da Bill Mollison’dan permakültür eğitimi alarak ‘Permakültür Tasarım Sertifikası’ sahibi oldu. Permakültür prensiplerini uygulayarak önce İstanbul Beykoz’daki evinin bahçesini doğal yöntemlerle kendi gıdasını üreten ve daha verimli bir şekle dönüştürdü. Ardından Bursa Uludağ’daki 14 dönümlük arazisinin permakültür tasarımını gerçekleştirdi ve Belentepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği’ni kurdu. Belentepe Çiftliği bir laboratuvar ve örnek uygulama alanı oldu. Her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kurs-atölye, kamplarla sürdürülebilir yaşam anlatılmaktadır. Bu çalışmalar medyanın da ilgisini çekmiş, belgesel, dergi, radyo konuları olmaya devam etmektedir.

Güneş ve rüzgardan elektrik üretimi, ısı pompaları ile toprağın ısısını kullanarak binaların ısıtılması/soğutulması, atık sıvı yağların araçlarda yakıt olarak kullanılması, depreme dayanıklı yapıların tasarımı - özellikle jeodezik kubbe yapılar, doğal yapı malzemeleri, pasif solar yapı tasarımı v.b. de uzmanlık alanları içindedir.

 

 

9 - 10 Aralık 2017 İstanbul Sürdürülebilir Yaşama Giriş Kursu Kayıt Formu
Ad / soyad:
E-posta:
Telefon:
Şehir:
Varsa Mesajınız:
Doğrulama Kodu:
7176
Doğrulama kodunu girin:
 Sorulariniz için irtibat Telefonumuz: 0(532)614 99 43
 Ekoyerleşkeler

Eğitimlerimiz:
Sürdürülebilir Yaşama Giriş kursu
Permakültür Tasarım Sertifika kursu
Çocuklar için doğal yaşama giriş kursu

Atölyelerimiz:
Temiz enerji sistemleri kurulumu
Doğal yapı uygulamaları
Arıcılık atölyesi
Kompost gübre yapımı atölyesi
Doğal bitki ilaçları yapımı atölyesi
Peynir ve süt ürünleri yapımı atölyesi
Doğal beslenme & detoks atölyesi
Yoga atölyesi
Kamplarımız:
Çocuk / Aile Kampı
Gençlik Kampı
Müzik Kampı
dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü Uludağ/Bursa    Tel: +90(532)614 99 43    E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel