Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR

Mutfak

Belentepe Mutfak

Birçok farklı doğal yapı mimari teknikleri var, bunlardan biri de taşıyıcı sistem olarak ahşap karkas sistem kurmak ve ahşap kalasların arasını kerpiçle doldurarak duvar oluşturmaktır. Yukarıda mutfak binamızın ahşap karkas taşıyıcı sistemini görüyorsunuz. Kuzeyde, yarı yer altında taş duvar üzerine oturuyor ahşap kirişler. Yanlarda da toprak seviyesinin bir miktar üstüne kadar yine taş duvar. Mutfağın taban alanı 24 m2.

Ahşap taşıyıcılar yerleştirildikten sonra duvarı; bol saman + çamurla yaptığımız kerpici kalıplar arasına doldurarak oluşturuyoruz. Bu duvar sağa sola oynamasın diye, ahşapların duvar içlerinde kalan yüzlerine eski çivileri çakıyoruz. Kerpiç bu çivileri içine alır, kurur ve sabit duvar oluşturur.

Kalıpların arasına kerpiç doldurulduktan 1-2 gün sonra kalıplar çıkarılır ve kurumaya bırakılır. Neden kerpiç duvar: insan sağlığı açısından en uygun ortamı sağlar: tamamen doğaldır, nefes alır. Kerpiç duvar rutubetli havalarda havanın rutubetini içine çeker, kuru havalarda da içindeki rutubeti dışarı salar ve havanın nem oranını insan sağlığı için en uygun olan %40-45 seviyelerinde dengede tutar.

Belentepe evleri

Kerpiç için ihtiyacımız olan toprağı arazimizden çıkardık - bolca yerel ve doğal malzeme. Gölet ve yeraltı su depolarını kazarken bir kenara ayırdığımız toprağı eledik kerpice ve horasana karıştırdık. Elemenden arda kalan çakıllarda yol ve patikalara serildi. Hiç bir şey gereksiz değil, herşeyin bir yeri, faydası var - işte bu 'permakültür düşünce tarzı'dır!

Elenmiş toprağı bir çukurda, naylon üzerinde çamur harcı haline getirip inşaatta kullanmadan önce en az bir gün bekletiyoruz. Başlangıçta hacimli çamurlar yapıp ihtiyaç oldukça bu çamurdan alabiliriz.

Kalasların arasındaki kerpiç kuruduktan sonra dış ve iç yüzlerde toprak sıva yapılır. Biz dış yüzeyde horasan harcını tercih ettik - böylece su geçirimi daha az olur ve daha dirençli bir sıva elde edilir.

Belentepe Evleri

Son kat sıvalar doğal minerallerden üretilen 'Thermocoat' ile yapılır. Böylece su, ses, ısı ve yangın izolasyonu sağlanır. Thermocoat su geçirmediği halde duvarın nefes almasına olanak verir; bu nedenle kerpiçle uyumlu doğal izolasyon malzemesi olarak çok değerlidir.

Thermocoat'ın iyi izolasyon sağlayabilmesi için 2 kat şeklinde toplam en az 2.5 cm kalınlıkta sürülmesi gerekir. Son kat thermocoat sürülürken içine doğal renk pigmentleri katılarak istenen son renk tonu elde edilebilir.

PASİF SOLAR TASARIM:

Binaları yerleştirirken ve tasarlarken güneş enerjisini değerlendirebilmek için:
  • Güneye bakacak şekilde konumlarız,
  • Yaz güneşini içeriye almayacak şekilde gölgelikler, çatı çıkıntıları yaparız,
  • Kış güneşini içeriye alacak şekilde pencereler bırakırız,
  • Kış güneşi binanın içinde bir ısı kütlesine vurur (taş duvar, su haznesi, taş zemin, v.b...); böylece güneş varken içeride ısı tutulur ve bu ısı geceleri etrafa salınarak iç ısıyı artırır.
Belentepe Evleri


Pasif solar tasarımı sayesinde, her ne kadar tam güney cephede ve bol pencereli bir yapı olsa da, mutfak yazları (özellikle öğleden sonraları) aşırı ısınmıyor. Kışın ise, karlı havalarda dahi eğer güneş varsa, içerisi hemen ısınıyor ve soba yakmamıza gerek kalmıyor. Hatta gecenin ilerleyen zamanlarına kadar da içerisi sıcak kalıyor. Sketchup yazılımı internetten ücretsiz olarak indirilebilir. Yapı modellerini 3 boyutta oluşturabilir ve ardından yılın herhangi bir günü ve saatinde güneşlenme/gölge durumlarını inceleyip bina ısı tasarımlarınızı optimize edebilirsiniz.

Belentepe Evleri

Mutfak çiftliğin en çok uğranılan, vakit geçirilen mekanı. Birçok zamanlar yemek sonrasında gecenin ileri vakitlerine kadar sohbetlerimiz mutfakta devam eder.

Ekoyerleşkeler

               

dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü, No 113 Uludağ/Bursa       E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel