Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR

KESTANE AĞACININ HİKAYESİ

Komşusu olduğumuz köyden bir teklif geldi. Yıllar önce kurumuş büyük bir kestane ağacı var, sahibi çok makul bir fiyata satıyor ama olduğu yerde kesip parçalayıp almak bize kalmış. Kestane çok sağlam bir ağaçtır, suya dayanıklıdır, dış mekanlarda uzun yıllar çürümeden kalabilir. Yerel, doğal kaynak kullanımına güzel bir örnek olur diye düşündük, ayrıca bize de birçok faydası dokunacak. Bu ağaç uzun süredir ölü ve kuru ama hala kullanılabilecek çok malzemesi var. Öncelikle ağacın yere indirilmesi ve parçalanması işi var.

Kestane Ağacının Hikayesi

Mümkün olabildiğince büyük parçalar çıkarmaya çalıştık. Yukarıdaki parçaları olduğu gibi masa, sehpa olarak değerlendirilecek.

Kestane


Kesimden çıkan ağaçların bir kısmı raf yapmak üzere istiflenmiş.

Kestane ağacı

4-5 römork dolusu malzeme çiftliğe taşındı. Bazı ufak parçalar yakılmak üzere istiflenecek, bazıları masa, raf, sehpa olacak, bazıları da peyzajda kullanılacak.

Kestane ağacı

Mutfakta masa üzerindeki kaplama ve Taş evdeki sedirler, sehpalar, raflar...

Kestane

Bazı parçalarla yüksek bitki yataklarının duvarlarını yaptık.

Kestane ağacı


Bazı parçalar peyzajda saksı, süs oldu...

İşte böyle, bu kestane ağacı bize öyle faydalar sağladı ki... Ama biz de kurumuş haliyle bu ağacı onurlandırdık, potansiyelini mümkün olabildiği kadar çok değerlendirmeye çalıştık. Permakültürcüye yakışan da budur.Ekoyerleşkeler

               

dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü, No 113 Uludağ/Bursa       E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel