Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR

Bilgeler Konuşuyor

Facebook Topluluğu = "Bilgeler Konuşuyor"
Bir topluluğun yaşlı bilgeleri konuşmaya başlayınca ve bu konuşma da o toplumun ilerlemekte olduğu yolun yanlışlığını ve çökeceğini anlatmaktaysa, çok korkarım.

Çünkü bu insanlar toplumun en bilgili, görmüş, geçirmiş kişileridir, bilim insanlarıdır, filozoflardır, hocalardır, aydınlarıdır? Ve bu insanlar bu konuma gelebilmek için çok emek, zaman vermişlerdir ve tüm kazanımlarını riske atmayı göze alarak bu konuşmayı yapma zorunluluğu hissetmişlerdir. Büyük ağabey olarak, daha az bilgili kardeşlerini son kez uyarıyorlardır. Bu bilgelerin söyledikleri, ?devletin büyük bir gaflet ve dalalet içinde olduğudur?. Bu sözler devletin hiçbir şekilde sabır gösteremeyeceği sözlerdir ama bu kişilere karşı devlet çaresizdir de çünkü söyledikleri herşeyin doğru olduğunu bilir devlet. Ne yapacak bu bilgeyi tutuklayıp, mahkemeye mi verecek? Eğer mahkeme bağımsızsa o zaman bilgenin doğruluğu kanıtlanır ve devlet için çok daha kötü olur ? halkın çok daha fazlası doğruyu öğrenecektir. Mahkeme devlet kontrolündeyse, bilgenin söyledikleri yalandır, devleti çökertmeye yönelik sözlerdir ve cezalandırılmalıdır denerek bilge hapse atılabilir. Peki halk bu durumda ne düşünecek, tüm konuşan bilgeleri hapse atılmış bir halk nasıl bir halktır, o devlet nasıl bir devlettir?

Hapse girme olasılığını zaten kavramış olan bir bilge insan eğer konuşma cesurluğu gösteriyorsa ? işte bundan korkmalı.

Bilgelerin bir özelliği de konuya hakimiyetleri ? elbet bilgeliklerinden geliyor, konuşmalarının akıcılığı ve bu nedenlerle doğruluğunun da hemen kavranmasıdır. Yıllar boyunca edindikleri bilgi ve tecrübe ile normal insan için zor konuları artık çok daha net görebilmekte, kavrayabilmektedirler. Ve halka, halkın anlayabileceği bir dille hitap ediyorlardır.

Son zamanlarda bilgeler konuşuyor. Belki uzun zamandır konuşuyorlardı da bize ulaşmıyordu. Internet sayesinde artık araştıran herkes bu bilgelerin konuşmalarına erişebiliyor. Bunu bilen bilgeler de cesurca konuşarak internete koyuyorlar. Çünkü biliyorlar ki ana akım medyada hiçbir zaman seslerini duyuramayacaklar ama internet sayesinde tüm dünyaya seslerini yine de duyurabilirler.

Halk kime inanacak devlete ve devletin kontrol ettiği ana akım medyaya mı, yoksa internetle halka ulaşmaya çalışan bilgelere mi?


Yazar: Taner Aksel    Tarih: 11.03.2015 15:10:33
Ekoyerleşkeler

               

dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü, No 113 Uludağ/Bursa       E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel