Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR

Bursa'da Ücretsiz Permakültür Tasarım Sertifika Kursu! Bu Fırsatı Kaçırmayın!

Bursa'da Ücretsiz Permakültür Tasarım Sertifika Kursu ve Bursa Osmangazi Belediyesi Doğal Yaşam Parkı Projesi Başlıyor!

Kasım 2010'daki PDC kursunda Bill Dede, "bağlı olduğunuz yerel belediyeye gidin, onlardan permakültür projesi için yer, destek isteyin. İyi anlatırsanız, sosyal bir proje olacağından destek verirler?" demişti. Belentepe Çiftliği'nin bağlı olduğu Bursa Osmangazi Belediyesi'ne 2011'de gittim, bir permakültür sunumu yaptım, ilgilerini çekti. Permakültür uygulamalarının yapılabileceği ve anlatılabileceği bir arazi arayışına girdiler; ayrıca bu proje için kaynak ta aktarmaları gerekiyordu. Zaman aldı, hatta proje unutuldu, vazgeçildi sandım. Ama unutmamışlar, yerel seçim bildirgelerine de seçildiklerinde böyle bir çalışma yapacaklarını yazmışlar. Seçildiler ve projeyi hayata geçirme niyetlerini bana bildirdiler. Başkan Yardımcıları, Fen İşleri Müdürü ile tekrar çiftliğimize geldiler. Çiftlikte yapılanları ve olası "Doğal Yaşam Parkı"nda yapılabilecekleri konuştuk. Parkın yapılması öngörülen araziye gittik, keşif yaptık. Parkın avan projesi ve permakültür tasarımı için verdiğimiz teklif uygun bulundu ve çalışmalar başladı.

Henüz permakültür pek bilinmediğinden, bu projede yer alacak herkesin aynı dili konuşabilmesi ve yapılacakları kavrayabilmesi için ön koşul olarak bir de Bursa'da "Permakültür Tasarım Sertifika Kursu" verilmesini istedik, bu da kabul gördü. Belediye sponsorluğunda, ücretsiz olarak en fazla 100 katılımcıya bu kursu 23 Mart-3 Nisan tarihleri arasında veriyoruz. Kursta öncelik Bursa'lılara ve bu projede aktif olarak yer almak isteyenlere verilecek ama yer kalırsa,

başvuru için:

http://www.osmangazi.bel.tr/sayfa.asp?mdl=ekopark

Permakültür uygulamaları yaparak deneyim, tecrübe kazanmak isteyenler için de çok değerli ve hareketli bir dönem başlıyor. Bursa'daki projeler ile bir taraftan tecrübe kazanırken, diğer taraftan da gelecekte benzer projeleri başarı ile yürütebilecek çekirdek bir ekip meydana geliyor. Azimli, çalışkan, becerikli, bilgili, sağlam insanlarla önemli işler yapmaya başlıyoruz. Hem Belentepe Çiftliği'nde hem de Bursa Doğal Yaşam Parkı'ndaki çalışmalara gönüllü, stajyer olarak katılabilirsiniz ve zamanla çekirdek ekibin içinde de yer alabilirsiniz.

Kayıt için:

http://belentepe.org/gonulluler.asp

2015 sezonu Nisan ile birlikte başlıyor. Nisan ve Mayıs ayları içinde çekirdek kadromuz ve gönüllüler ile birlikte önemli bazı çalışmalar yürüteceğiz. Bu dönemde çiftlikte aktivite olmayacak, ziyaretçi de kabul etmeyeceğiz. Gönüllüler ile birlikte yapılacak çalışmalar:
  • Sera yapımı
  • Alt arazide kontürde hendekler, gıda ormanı hazırlanması
  • Yeni göletlerin yapımı
  • Bahçecilik: bitki yatakları bakımı, fideleme
  • Doğal ilaç, gübre yapımı: kompost, EM gübre, v.b.
  • Kamp alanı düzenlemesi
Doğal Yaşam Parkı'nda ise aynı dönemde ön proje ve permakültür tasarım çalışmaları yürütülecek. Nisan sonunda Belediye'ye sunulacak ve uygun görüldüğü takdirde öncelikle toprak ve su tutma işleri ile Doğal Yaşam Parkı uygulama çalışmaları da başlayacaktır.

Kursla ilgili detaylı bilgi:

http://belentepe.org/permakultur-kurs.asp


Yazar: Taner Aksel    Tarih: 15.03.2015 13:25:27
Ekoyerleşkeler

               

dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü, No 113 Uludağ/Bursa       E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel