Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR

Permakültüre Giriş Kursu 27-28 Haziran

Permakültür, bilinçli olarak, doğal ekosistemlerdeki gibi çeşitliliğe, denge ve dirence sahip ve tarımsal anlamda bereketli ekosistemler tasarlama ve sürdürebilme çalışmalarıdır. Arazi ve insanların ahenk içinde var olması; gıda, enerji, barınma gibi insan temel ihtiyaçlarının sürdürülebilir ve etik bir şekilde karşılanması hedeflenir.

Bursa?nın Osmangazi ilçesi, Keles yolu üzeri, Doğancı Baraj Gölü?ne bakan kuzey yamacındaki Belen Tepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği?nde düzenlenecek olan 14 saatlik bu kurs sırasında çiftlikte gerçekleştirilmiş çalışmaları da yerinde gözlemleyebileceksiniz: su tutma hendekleri, toprak zenginleştirme, gıda ormanı, bitki loncaları, su tutma yöntemleri, solucan gübresi, atık suların geri dönüşümü, temiz enerji, doğal yapılar, bitki göletleri, v.b.

Kentte balkonda veya çatıda kendi doğal bahçenizi oluşturmaktan, bir araziyi nasıl seçeceğinize, arazinin permakültür tasarımı ve uygulamasını nasıl yapacağınıza, doğal yapı mimarısı, temiz enerji sistem kurulumu, atıkların geri dönüşümü v.b. konuları ayrıntılı bir şekilde öğreten 72 saatlik Permakültür Tasarım sertifikası (PDC) kursunun bir özeti niteliğindedir.

Bu Kursu Neden Belentepe Çiftliği'nde Almalı?

Belentepe Çiftliği permakültürü birçok yönüyle tanıyabileceğiniz, sadece Türkiye'de değil, dünyadaki sınırlı sayıdaki örneklerden biridir. Sitemizdeki uğraşlar bölümünde birçok permakültür çalışmalarımız hakkında ön bilgi alabilirsiniz. Daha henüz çiftlik 2012 yılında faaliyete geçmiş olmasına rağmen şimdiden dikkat çekmeye başlamıştır. Yurt içinden ve yurt dışından çiftliğimizde permakültürü deneyimlemek üzere gönüllü ve stajyerler gelmektedir. Bağlı olduğumuz Bursa Osmangazi Belediyesi de çalışmalarımızı takip etmiş ve Bursa'da Belediye'nin Hamitler Mahallesi'ndeki arazisinde permakültür prensiplerine göre 'Doğal Yaşam Parkı' kurulması için ortak bir çalışma yürütülmektedir. Bu projenin avan projesi tamamlanmış ve detay/uygulama projesine başlanılacaktır.

Kursiyerler teorik bilgilerin yanında çiftlikteki gerçek hayat uygulamalarını da görme imkanı bulurlar. Konuklarımızın çiftlikte geçirdikleri sürenin mümkün olabildiğince keyifli olmasına da özen gösteririz. Çiftliğimizin ürünlerinden yaptığımız lezzetli yemekleri, içecekleri tatma; akşam kamp ateşi önünde sohbet, hep birlikte canlı müzik yapılır.

Kurs Programı:
Cumartesi

 • 9:00 ? 10:30 Tanışma, Belen Tepe başlangıcı ve gelişimi hakkında bilgiler
 • 10:45 ? 12:30 Neden Permakültür, Sürdürülebilirlik ve insanlığın sürdürülemez yolu.
 • -Öğle yemeği -
 • 13:30 ? 15:00 Permakültür nedir, etik ilkeleri, tasarım prensipleri ve içeriği
 • 15:30 ? 17:00 Permakültür bahçesi, Belen Tepe permakültür tasarım ve uygulama aşamaları
 • 17:00 ? 18:00 Çiftlikte gezi (gerçekleştirilmiş çalışmaların yerinde anlatılması: su tutma hendekleri, toprak zenginleştirme, gıda ormanı, bitki loncaları, su tutma yöntemleri, solucan gübresi, atık suların geri dönüşümü, temiz enerji, doğal yapılar, bitki göletleri, v.b.)
Pazar
 • 9:00 ? 10:30 Bahçecilik ? kompost gübre, malç, bitkiler, doğal ilaçlar v.b.
 • 10:45 ? 12:30 Temiz Enerji uygulaması, sistem kurulum için temel bilgiler
 • -Öğle yemeği -
 • 13:30 ? 15:00 Toprak yapısı ve toprak iyileştirme, suyun önemi ve su tutma yöntemleri
 • 15:30 ? 17:00 Doğal yapı mimarisi ? yerel ve doğal malzeme seçenekleri, kerpiç, doğal sıva, boya v.b.
 • 17:00 ? 18:00 Soru ? cevap / sohbet

Detaylı bilgiler ve kayıt için tıklayın.Yazar: Taner Aksel    Tarih: 20.05.2015 17:11:07


Ekoyerleşkeler

Eğitimlerimiz:
Sürdürülebilir Yaşama Giriş kursu
Permakültür Tasarım Sertifika kursu
Çocuklar için doğal yaşama giriş kursu

Atölyelerimiz:
Temiz enerji sistemleri kurulumu
Doğal yapı uygulamaları
Arıcılık atölyesi
Kompost gübre yapımı atölyesi
Doğal bitki ilaçları yapımı atölyesi
Peynir ve süt ürünleri yapımı atölyesi
Doğal beslenme & detoks atölyesi
Yoga atölyesi
Kamplarımız:
Çocuk / Aile Kampı
Gençlik Kampı
Müzik Kampı
dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü Uludağ/Bursa    Tel: +90(532)614 99 43    E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel