Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR

Yanlış Yanlıştır!

5-Ocak-2014

"Wrong does not cease to be wrong because the majority share in it." - Leo Tolstoy
"Yanlış, yanlış olmaktan çıkmaz, çoğunluk bunun bir parçası olsa bile."

Etik kitaplarında şöyle bir örnek hikaye anlatılır: bir kasabaya Walmart veya Carrefour benzeri bir alışveriş merkezi inşaası söz konusu olur. Bu inşaat yeri olarak kasaba kenarında bir sulak alan seçilmiştir. Burası kurutulup inşaat burada yapılacaktır. Alışveriş merkezi projesi sahipleri kasabalıyı toplar ve faydaları anlatır: yüzlerce kişiye iş, istihdam - ucuz ve kolay alışveriş, insanların boş vakitlerinde takılıp eğlenebilecekleri yerler... Kasaba ahalisinin çoğunluğu çok sevinir ve projeye onay verilir.

Sulak alanın doğal denge açısından önemi ciddiyetle araştırılmamıştır. Oysa ki o bölgenin ekosisteminin temel direğidir ve sulak alan kurutulup yerine alışveriş merkezi yapılınca, ekosistem çöker. Geçmişte bereketli olan çevre kuraklaşır, birçok canlı türü ya yokolur ya da göçer. Kendi yaşam kaynaklarını yokeden, kirleten insanlar belki zaman içinde farkederler hatayı ama çok geç olmuştur.

Tarih topluca çok yanlış kararlar verip medeniyetlerinin çökmesine neden olmuş birçok insan medeniyetiyle dolup taşıyor: Paskalya Adası'ndaki Rapa Nui'ler, Aztekler, Mezapotamya'daki eski medeniyetler... Sadece çoğunluk olmanın kıstas alındığı hiçbir medeniyet sürememiştir.

Allah'ın en büyük sınavı belki de çoğunluğun yanlış içinde olduğunu söyleyebilme cesaretini gösterebilme ve doğru bildiğinden vazgeçmemektir.


Yazar: Taner Aksel    Tarih: 11.03.2015 15:07:14


Ekoyerleşkeler

               

dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü, No 113 Uludağ/Bursa    Tel: +90(532)614 99 43    E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel