Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR

Durum Ciddi

8-Mayıs-2014

ABD Başkanı Obama başkanlığının geriye kalan 2 yılında iklim değişikliği ile artık ciddi olarak mücadeleye karar vermiş. Son bir haftadır çevreci haberlerin başında beyaz sarayın artık iklim değişikliğini ciddiye almaya başladığı yeralıyor. "İklim değişikliği gelecekte olabilecek bir durum değil, şu anda ülkemizi etkilemekte" deniyor beyaz saray bülteninde.

Çünkü sahiden de başları belada. Kaliforniya eyaletinde 2 yıldır süren ve gittikçe şiddetlenen bir kuraklık var. Aşırı sıcaklardan meydana gelen orman yangınları, çapı 6 km'ye ulaşan devasa hortumlar ve eskiden nadiren oluyorken artık neredeyse her yıl meydana gelen ve çok büyük maddi, manevi hasarlara yol açan kasırgalar. Daha 2 yıl önce Sandy kasırgası NewYork şehrini vurmuştu ve şehir hala bu kasırganın hasarlarını toparlamaya çalışıyor. Öncesinde de New Orleans'ı vuran Katrina kasırgasında 1836 kişi ölmüştü.

ABD başkanının bu konuyu ciddiye almaya başlaması çevreciler için sevindirici bir haber olabilir. Ama asıl "korkmak gerek", çünkü onlarca yıldır özellikle ABD başkanları iklim değişikliğini hep gözardı ettiler, yokmuş farzettiler. Artık kabul etmek zorunda kalıyorlarsa, iş sahiden çok ciddileşti demektir.

Artık halkın durumu kavraması gerekiyor; gözardı edemeyecek, umursamazlık edemeyecek kadar ciddi bir durum ve gidişatı değiştirmek için pek te fazla zaman kalmadı.

Beyaz sarayın kabullenmesinden sonra ABD merkez medya da tarihte ilk defa iklim değişikliğini ciddiye alıp ana haberlere taşımaya başladı. CNN'de "Crossfire" adlı programda işlendi. Tutucu olduğu bilinen FOX kanalı Carl Sagan'ın ünlü, o eski "Cosmos" belgeselinin yenisini yayınlamaya başladı. Yeni Cosmos belgeseli bir harika, nasıl olduysa sahiden bilimsel gerçeklerle evreni, doğayı, iklim değişikliğini çok güzel anlatıyor. Showtime kanalında ise Hollywood yıldızları "Years of Living Dangerously" adlı bir seri belgeselde iklim değişikliğini işliyorlar.

Bunların hepsi iyiye alamet inşallah. Ancak çok ama çok yetersiz kalır eğer bireyler farkedip harekete geçmedikleri sürece. Uyanabilmemiz için daha ne gerekiyor? Ne yapmalıyız? Ne yapabiliriz?

Bu konular hakkında kitap yazmış, yaşam tarzını değiştirmiş, bağımsızlaşmış, özgürleşmiş biri olarak kendisi ve gelecek nesiller için birşeyler yapmak isteyenlere bir seri yazı yayınlayarak bir yol haritası çıkarmak niyetindeyim. Vakit buldukça paylaşacağım, sizler de paylaşın.

Sevgiler,


Yazar: Taner Aksel    Tarih: 11.03.2015 15:07:37


Ekoyerleşkeler

               

dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü, No 113 Uludağ/Bursa    Tel: +90(532)614 99 43    E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel