Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR

Daha ne kadar kötüleşecek? Bizim elimizde!

18-Mayıs-2014

Son birkaç yıldır gerçekleşenlere bakıyorum, akla sığmayacak şeyler oldu ve olmaya devam ediyor. Olaylara uzaktan bakıyorum. Dağ başında çiftlikte ayrı bir dünya var. Yetişmesi gereken bir sürü iş; sabah 7:30'dan akşam kararana kadar çalışma var. Hayat burada zahmetli ama çok daha basit ve kontrol edilebilir. Eğer yapılması gerekenleri yapıp yetiştirebilirsen bereketi alırsın.

O uzaktaki hayatın ise çivisi çıkmış. Nadiren vakit bulup sosyal medyayı ve haberleri takip ettiğimde dünyam kararıyor. Yarabbim bu insan kulların neler yapıyorlar böyle? Bahşettiğin bu muhteşem hayatı nasıl da cehenneme çeviriyorlar.

Dün akşam çok uzun yıllardır arkadaşım Fatih'le çiftlikte birlikte topladığımız otlardan salata yaptık, akşam yemeğimiz sadece salataydı ama ne salata! Belentepe'ye gelenler bu salatayı bilir! Öncesinde terasta oturup güneşin batışını izledik, muhteşem bir hava, manzara vardı. Çok keyif aldık tüm olup bitenlere rağmen!

Doğanın güzelliği ve bereketinden keyif almak, neredeyse artık bu bile suç olacak, kendimi suçlu gibi hissediyorum çünkü çok insanlar kan ağlıyor.

Artık ne zaman nerede nasıl gerçekleşeceğini bilemediğimiz türlü akıl dışı olayların yaşandığı bir dönem içindeyiz. Ama böyle olacağını çok önceden tahmin edenler vardı ve uzun yıllardır da uyarıyorlardı. Ama biz insanlık ve bireyler olarak kendi sorumluluğumuzu üstlenmedik. Şimdi başımıza olmadık şeyler geliyor.

Onbinlerce insan uzun yıllardır toprak altından kömür çıkarmakta, çünkü kömür enerjisine ihtiyacımız var bağımlıyız. Elektriğimizin üçte birine yakını kömür santrallerinden geliyor. Uzun yıllar boyunca halkın çoğunluğu kömürle ısındı.

Kömür yüzbinler, milyonlarca yıl önce yaşamış ağaçların yeraltında sıkışıp, basınçla saf karbona dönüşmüş halleridir. Maden dehlizlerinde, yüksek basınç altındaki kömürden metan, karbon monoksit, karbon dioksit v.b. gazlar sızar. Kömür yakıldığında ise havaya karbon dioksit salınır. Karbon dioksitin havada hızla artması nedeniyle iklim değişikliği gerçekleşmektedir. İklim değişikliği ise insanlığın bugüne kadar karşılaştığı en ciddi, büyük sorundur.

"Daha fazla kömürü daha optimize bir operasyonla daha ucuza çıkarmak". Ne pahasına? 300-800 insan ölür. Bugüne kadar kaç bin insan öldü kömür için?

İklim değişikliğinin çok ciddi bir davranış şekli vardır, gidişatı daha da hızlandıran, kötüleştiren: "pozitif geri bildirim davranışı". Böyle yazınca pek az kimse anlar şu örnekle anlatayım:

Nüfus artar, daha fazla enerji ihtiyacı doğar, daha fazla kömürü mümkün olabildiğince daha ucuza çıkartmak gerekir ve bunun için de ne gerekiyorsa o yapılır. Daha fazla yakılan kömürden havaya daha fazla karbon dioksit çıkar ve iklim değişikliği daha da hızlanır. İklim normalleri kaybolur, bazen aşırı soğuklar olur daha çok kömür yakılır ama çoğu zaman da yazları aşırı sıcak geçmektedir ve daha fazla klima kullanılır daha fazla elektrik ihtiyacı doğar ve yine daha fazla kömür çıkarmak gerekir veya başka enerji kaynakları aranır: doğal gaz, nükleer gibi. Kısır bir döngü, sürekli kendi kendini besliyor. Ve sürekli bir artış içinde. Ama bu artışın sonsuza kadar gitmeyeceğini bilmek gerekir çünkü sınırlı bir dünyada yaşıyoruz.

Evet, büyük çoğunluğumuz şu anda tükettiğimiz elektriğin üçte birini o ölen kardeşlerimize borçlu. Kömüre devam etmeli miyiz?

O canların bedeli kaç para? On bin lira vermeye razı kaç insan çıkar eğer ki o ölenler geri gelebilseydi? Peki bundan böyle insanlar kömür madenlerinde ölmesin ve kömürü kullanmayalım diye şimdi on bin lira vermeye razı olur mu insanlar?

İşte size çözüm:

Yaklaşık on bin lira harcayarak evinizin, işinizin çatısına, bahçenize, terasa, nereye isterseniz güneş fotovoltaik panellerle elektrik üreten sistem kurdurun neredeyse tüm elektrik enerjinizi karşılayacaktır. Ülkenin güneyinde 6 yılda, kuzeyinde en fazla 8-9 yılda bu yatırdığınız on bin lira size geri dönecektir. Ardından her ay cebinizde para kalacak ve hatta para kazanacaksınız: banka faizlerinden bile daha iyi bir para kazanabilirsiniz evet doğru, araştırın göreceksiniz!

Bir kişi güneş pv sistemi kursa pek farketmez ama milyonlar yapsa çok ama çok büyük bir olay gerçekleşir: kömüre gerek kalmaz. İklim değişikliğine karşı gerçekçi, uygulanabilir bir çözüm oluşur herkes için kazan-kazan! Düşünün: termik santraller enerji üretebilmek için kömür gıdası ister ve kömürün bedeli hem çok ağır hem de iklimi değiştiriyor. Oysa bir kere güneş pv sistemi kurduğunuzda gıdası güneş, işletmesi, bakımı da kolay hayati tehlikesi neredeyse hiç yok (çatıda panel temizliği yaparken gerekli güvenlik tedbirlerini alıyorsanız.)

Başka katma değerleri de var: Nükleere gerek kalmaz! Sistemi de değiştirir çünkü artık bireyler kendi enerjilerini üretmektedirler, bağımsızlaşırlar. Ve maliyetini çıkardıktan sonra bir de bedava enerji oluşmaya başlar: düşünün kapitalist dünyada bedava bir şey? Nasıl olabilir? Daha çok şey bedava olabilir, bu sadece bir başlangıç olabilir. Erişilebilir bir başlangıç.

Hayat karmaşık, kötü, çirkin, bozuk olmak zorunda değil. Bizlerin elinde nasıl bir hayat yaşadığımız, yaşamak istediğimiz. Ama bizler birey olarak kendi omuzlarımıza düşeni yapmakta direndikçe ve geciktikçe daha kötülerini göreceğimiz de şüphesizdir.

Kendi hayatlarımızı bağımsızlaştırmak, sürdürülebilir yaşamayı düşünmek, değişime başlamak. Bunlar yapabileceğimiz en radikal, en gerçekçi ve en devrimsel şeylerdir. Çözüm de sadece buradadır, çözümü başka yerlerde aramak ta olmayan zamanın kaybedilmesidir.

Güneşten ürettiği elektriğin ışığı altında, kendi yetiştirdiği otlarla yaptığı basit salatanın lezzetini ve keyfini çıkarabilenlerin artması dileği ile. Not: bu yazı gündüz boyu güneş panellerinin şarj ettiği akülerin enerjisi sayesinde yazıldı. Güneşin enerjisi mümkün kıldı, umarım güneşin enerjisi bizlerin daha iyi hayatlara erişmemizi de mümkün kılar.


Yazar: Taner Aksel    Tarih: 11.03.2015 15:08:02


Ekoyerleşkeler

               

dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü, No 113 Uludağ/Bursa       E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel