Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR

ÇÖZÜM: BİZİZ!

3-Eylül-2014

Yeter ki, problem olmak yerine çözüm olmayı isteyelim, çaba göstermeye başlayalım. Evet, çok fazla problem var ve bunların çoğu bizim gücümüz dışında. Ama yapabileceklerimiz var. Erişebileceğimiz ve değiştirebileceğimiz konuları hep birlikte bulup, çaba gösterebiliriz.

En önemli sorunlardan biri temiz gıdaya erişim haline geldi. Artık marketlerden aldığımız gıdalara güvenemiyoruz; içlerindeki, üstlerindeki kimyasallar, zehirler, yabancı maddeler... mineral ve vitaminden yoksun, besin değeri olmayan gıdalar... Temiz hava, su, toprak gibi, temiz gıda da en temel insan hakkı olmalı, öyle değil mi? Eğer artık bu temel haktan bile mahrum kaldıysak, ipleri kendi elimize almak vakti gelmedi mi?

İşte erişebileceğimiz bir şey: kendimiz ve yakın çevremiz için temiz gıdaya erişme çabası. Aynı görüşteki insanlarla bir araya gelmek, bu konuları tartışmak ve mesela temiz gıda temini için hep birlikte hareket etmek. Doğal üretim yapan köylüyü/çiftçiyi bulmak, desteklemek, ürünlerine talip olmak. Kentte, kırsalda bahçecilik yapmak, kendi doğal gıdanın bir kısmını üretebilmek. Bahçeciliği, bitkileri, doğanın işleyişini, doğal gübreleri, doğal ilaçları... öğrenmek. Grup olarak bahçecilik yapabilmek, yardımlaşmak, paylaşmak? Sadece biraz çaba gösterebilsek, birkaç insan bir araya gelip kendimiz için çözümler üretme üzerine tartışabilsek... Eğer bunları becerebilirsek, çözüm de kendiliğinden oluşmaya başlar. Daha keyifli bir hayat için ilk adım atılmış olur.

Sadece hep birlikte temiz gıda temini bile birçok yeni kapılar açacaktır: yalnız olmadığımızı göreceğiz, doğa ve hayatla ilgili değerli bilgiler öğreneceğiz, yardımlaşma ve paylaşmayı canlandıracağız. Düzgün insan olmanın değerini farkedeceğiz. Sağlığımız daha iyi olacak, daha keyifli yemekler yiyeceğiz. Daha keyifli muhabbetler yapacağız...

Temiz gıda yerine başka bir önemli konuya çözüm aramakla da başlayabiliriz, mesela eğitim. Öğrenebileceğimiz o kadar çok şey var ki; dünyanın gerçekten mevcut hali nicedir? Sürdürülebilir yaşam mümkün müdür? Keyif alacağımız, adaletli, sağlıklı, refah bir yaşam şekli nasıl olmalıdır?... Veya kuraklığa, erozyona, çölleşmeye çözüm arayabiliriz. Gıda ormanları meydana getirmeyi öğrenebilir ve bir grup insanla boş zamanlarda bu ormanları kurmaya başlayabiliriz...

Bir kere başlayınca, devamı geliyor: daha anlamlı ve keyifli bir hayat! Doğa ile barışık, sürdürülebilir bir hayatın mümkün olabildiğini göreceğiz.

Doğada bolca vakit geçirmek, topraklanmak. Bahçecilik yapmak. Kendi doğal gıdanın önemli bir kısmını üretebilmek. Taş, ahşap, kerpiç v.b. doğal malzemeden inşa edilen doğal yapılarda yaşamak. Doğanın doğal döngüsünü anlayıp, atık üretmemek, atıkları dönüştürebilmek. İhtiyacın olan enerjiyi güneşten, rüzgardan, topraktan üretebilmek. İçinde yaşadığın doğayı zenginleştirmek. Bunlar mümkün, erişilebilir.

Şehirde yaşama zorunluluğu bir mazeret olmamalı. Eğer dünyanın dengeleri düzelsin istiyorsak, şehirlerin de dönüşmesi zorunludur. Şehirlerde dönüşüm için de yapabileceğimiz çok şey var. Binaların çatılarını elektrik üreten güneş panelleri ile kaplamak, yakındaki çiftliklerle anlaşıp temiz gıdanı tedarik etmek veya kentte balkonda, çatıda bahçecilik yapmak gibi. Dönüşüm ancak erişebileceğimiz şeyleri hep birlikte değiştirmeye çaba göstererek gerçekleşir.

Devamı sonraki yazıda...

Yazar: Taner Aksel    Tarih: 16.03.2015 21:25:17Ekoyerleşkeler

               

dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü, No 113 Uludağ/Bursa       E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel