Belentepe Çiftliği Logo
ANASAYFA   |   TANITIM FİLMİ  |   FOTO GALERİ  |   İLETİŞİM   |   ENGLISH    
hikayemiz
HİKAYEMİZ
ugraslar
UĞRAŞLAR

Çiftlik Günlüğü - 1

Çiftlik Günlüğü - 1

Sevgili Dostlar,

İnşallah uzun soluklu sürecek bir yazı dizisine niyetlendim. Bugüne kadar çiftliğimizin kurulması, yaşamasına destek olmuş herkese, çiftliği görememiş ama bilgi edinmek isteyenlere de güncel işleri, çalışmaları, gelişmeleri duyurmak, anlatmak niyetindeyim.

1 Ağustos 2018

Yazın ortasındayız. Gündüzleri sıcaklık 30 derecenin üzerine çıkıyor, öğleye doğru güneş altında çalışmak eziyete dönüşüyor. Biz de çalışmalarımızı sabahtan yapıp öğlen arasından sonra akşamüstü 5?e kadar dinleniyoruz, mutfakta başka işler yapıyoruz (peynir, reçel, sos, konserve yapımı gibi) ve gölgede çalışıyoruz (tohum toplama, bakım v.b. işler).

Aşırı sıcaklara karşı bahçeleri koruma çalışmalarımız sürüyor: toprağın nemini koruması için bahçe toprağının üzerini malçla kapladık. (malç olarak saman, karton, ormandan kuru meşe yaprakları kullanıyoruz.) Yakıcı aşırı güneş ışığına karşı bitkilerimizi kaolin kili ile koruyoruz.

Temmuz içinde ara ara yoğun yağmurlar aldık, yağmur sonrasında hem bahçelerimizde hem de bağımızda mantari hastalıklar belirdi; buna karşı kendi hazırladığımız meralarımızdan topladığımız şifalı otlarımızla yaptığımız bitki çaylarını kullandık, başarılı oluyor. Mantari hastalıkları önledik ve bahçelerin bereketi gayet güzel gidiyor.

Ama her şeyden önce toprağı canlı tutmak gerekiyor. Çiftliğimizde çıplak toprak görmek zor, ancak yeni bakımı yapılan bahçelerde görebilirsiniz. Toprağımızın çoğu yoncagil otlarla kaplı ve bu yıl bazı yerleri 6 kez biçtik ve otları sürekli toprak üzerine yatırdık; bu işi yıllardır yapıyoruz. Toprağımızın üstü biçilmiş ve yavaş yavaş toprağa dönüşen otlarla kalın bir tabaka olarak kaplı; battaniye gibi güneş ışınlarından toprağı koruyor ve toprağı daha uzun süre nemli ve canlı kalmasını sağlıyor. Civardaki diğer arazilerde toprak çıplak ve sürekli erozyona uğrarken, biz aksine yeni canlı toprak üretmeye devam ediyoruz ve bu sayede ürünlerimiz de daha bereketli olmaya devam ediyor. Aşırı güneş ışınlarına, sıcaklara karşı tüm arazimizi korumak ve ayrıca bereketi de çoğaltmak üzere ?gıda ormanı? na doğru dönüştürüyoruz.

Arazimiz içinde kısıtlı su kaynağımız var; yağışlı dönemde araziye inen yağışları göletlerde topladık. Göleti bahçenin üst kotunda inşa ettik ki, alt kottaki bahçeleri kendi basıncı ile, damlama sulama ile sulayabilelim. Sebze bahçemiz kolayca sulanıyor ve bereket devam ediyor.

Kesinlikle kimyasal gübreler, ilaçlar/zehirler kullanmıyoruz. Komşu köyde dostlarımız sebze bahçelerinde özellikle böcek ve mantari hastalıklara karşı türlü kimyasallar kullanırken ve artık doğal olarak üretim yapamayacaklarına inanmışken, biz doğal yollarla bereketi almaya devam ediyoruz. Ne yazık ki, bizim doğal yapabildiğimizi bildikleri halde merak edip gelip bizden öğrenmeye hala istekli değiller.

Bugünlerde dünyanın birçok bölgesinde sıcaklık rekorları kırılıyor. 4 yıldır, her yaz bir öncekinden daha sıcak geçiyor; iklim değişikliği ciddiyetini artırıyor ve kendi yaşam alanımızı, arazimizi olası sorun, tehditlere karşı koruyabilme çalışmaları daha da önem kazanacak. Zor zamanlara girdik, daha da zorlaşacak.Yazar: Taner Aksel    Tarih: 04.08.2018 14:33:30Ekoyerleşkeler

               

dönüşüm

Belentepe Mürseller Köyü, No 113 Uludağ/Bursa       E-posta youtubefacebook
 
  Web Tasarım:
Birant Aksel